Winners

78 posts

Winners of the Competition for the Community Centre Hloubetínská 55

Winners of the Competition for the Community Centre Hloubetínská 55

1st Prize Zbyněk Ryška, Aleš Břečka Brno, Kolín / Czech Republic   2nd Prize Bettina Brunner, Rainer Kašik, Táňa Sojáková, Korbinian Lechner Vienna / Austria   3rd Prize Martin Josek, Jakub Sládeček, Eduard Sojka Prague / Czech Republic   Honourable Mention Aleš Papp, Milan Vít, Magdaléna Pappová, Ondřej Zavřel, Jiří […]

Mangado architects winning proposal for the Thermoludic Center in Amélie-les Bains

Mangado architects winning proposal for the Thermoludic Center in Amélie-les Bains

THERMOLUDIC CENTER IN AMÉLIE-LES BAINS The site of the new spa center at Ville de Amélie-Les Bains has extraordinary landscape and historical attributes. Its elevated position in the city, its topography, nestled in the mountain landscape, and the fact that it was previously a thermal bath center, and that this […]

Winners of the Competition YAC – Space to Culture

Winners of the Competition YAC – Space to Culture

First Prize Bruxelles Francesco Quadrelli, Stefano Privitera   Second Prize MiPa Alessandro Benetti, Francesca Coden, Margherita Locatelli, Emanuele Romani   Third Prize Fosbury Giacomo Ardesio, Antonio Buonsante, Nicola Campri, Claudia Mainardi, Marco Taccagni   Gold Mention maa arch marco bernardello, alessandro seccarello, anna valandro   Gold Mention PPM Ilias Pitsios, […]

Winners of the architecturs competition reperimetral

Winners of the architecture competition Reperimetral

First Prize PUC Rio Beni Barzellai, Ana Altberg, Manuela Müller, Mariana Meneguetti   Second Prize Centro Universitário Anhanguera de Niterói – UNIAN Luiz Felipe Martins de Lima, Thadeu Neto   Third Prize Universidade Mackenzie – São Paulo Luiz Gustavo Sobral Fernandes   Honorable Mention Politécnica UFRJ Luisa Teixeira, Manuel Meyer […]

Announced the results of the Competition AWR Natural City

Announced the results of the Competition AWR Natural City

First Prize In Between Museum Giraud Guillaume, Balalud De Saint Jean Hadrien, Laure Johan France   Second Prize Wunderkammer Lina Lagerstrom, Memia Belkaid, Emilia Jansson, Sami Aloulou, Dounia Hamdouch France   Third Prize Internal Cavity Bastien Beguier, Francois Jaubert France   Honorable Mention Vice Versa Fabio Fabbrizzi, Paolo Olivieri, Nico […]